POP3 alebo IMAP?
Čo je POP3
[tcp port 110]
- umožňuje iba sťahovať a mazať údaje zo servera, z jedineho priecinka /inbox- dorucena posta/
- v pripade, ze na serveri v tomto jednom priecinku je velmi vela mailovych sprav porovnavanie toho co uz ma stiahnute na pocitac a co este nema stiahnute trva coraz dlhsie a dlhsie i ked sa porovnavaju iba hlavicky sprav, aj tak sa moze stat, ze ani do niekolkych minut sa pri tisickach sprav nepodari preverit hlavicky vsetkych a program zahlasi timeout tento problem sa da docasne rieit zvysenim timeout limitu v mailovom klientovi no ak pocet mailov v priecinku bude rast (a nebudu sa pravidelne zmazavat na strane servera) tak porovnavanie hlaviciek emailov jedneho dna neskonci ani v 5minutovom intervale.
- pop3 neriesi pripojenie viacerych relacii k tomu istemu kontu sucasne, znamena to ze ak pracuje s emailom jeden uzivatel nieje garantovane ako sa bude na to iste konto pripajat s tym istym loginom aj mobilny telefon alebo iny pocitac.. kazda session je uzavreta a ak sa skonci nekorektne nemusi vas server na konto pustit az kym tato session nebude ukoncena i na serveri (sama – z dovodu necinnosti)
Priklad: na serveri mate vela posty a nacitavanie novych sprav trva velmi dlho; rozhodnete sa prerusit spojenie a skusit nacitat spravy znova; stane sa to, ze sice na mailovom klientovi zrusite nacitavanie sprav, no server moze ale nemusi zachytit prerusenie session (tj ak ste zhodili emailoveho klienta cez task manager a nestihol poslat serveru informaciu o ukonceni session). Ak sa potom v restartovanom mailovom programe snazite dostat do posty tak si pyta heslo a stale vas „nechce pustit dnu“. Je to prave preto, ze server este spracuva povodnu session a ta je uzamknuta. V takom pripade treba pockat aspon 5-10 minut a potom skusit znova sa prihlasit /alebo kontaktovat administratora aby restartol POP3/
Čo je IMAP /IMAP4/
[tcp port 143]
- novsi protokol, umoznuje stahovat, mazat a aj nahravat emaily a priecinky
- imap je vhodny vtedy, ak potrebujete pristupovat k poste z viacerych miest sucasne
poznamka: *webmail rozhranie je tiez iba iny druh mailoveho klienta, ktory sa najcastejsie pripaja prave cez IMAP protokol
- moznost stahovania casti spravy /tj dlhsia sprava je zobrazitelna aj po castiach a priebezne/
- umoznuje vyhladavanie priamo na strane servera
- synchronizacia stavov sprav (tj ci sprava bola citana, zmazana, nastavena ako dolezita..)
- istou nevyhodou imapu su vacsie naroky na server – v pripade velkeho poctu emailov v priecinku mozu operacie napriek efektivnejsiemu pristupu trvat celkom dlho (webmail), odporuca sa preto archivovat si pravidelne starsie spravy do foldrov (a nemat vsetko na jednej kope v inboxe)
podla sposobu pouzitia rozlisujeme IMAP-offline a IMAP-online /vyber zalezi na konfiguracii mailoveho klienta/
IMAP-OFFLINE
IMAP-ONLINE
SMTP
[tcp port 25]
obcas sa stane, ze sa niekto pocas nastavovania posty pyta v suvislosti prijmom posty aj na SMTP.
Smtp protokol je primarne urceny na odosielanie posty aj ked niektore jeho nove modifikacie popisuju obojstrannu vymenu emailov. V beznych podmienkach teda SMTP nesuvisi nijak s prijmom posty ale iba s jej odosielanim.